NIKADA NE PERITE VEŠ NA 30 I 40 STEPENI: Niste ni svjesni koliko je TO OPASNO!



Ako vašu šarenu odjeću perete na 30 ili 40 stepeni, imamo loše vijesti za vas


Naime, temperatura pranja od 40 je na samoj granici, ali 30 je kritična, jer mnoge bakterije, poput Ešerihije koli, uspjevaju da prežive i na 37 stepeni!
Zbog toga, ukoliko odjeću perete na nižoj temperaturi, bakterije mogu lako da se zadrže na tkanini i poslije toga prenose.

Budući da je temperatura od 40 stepeni na samoj granici, mikrobiolozi za svaki slučaj savjetuju da odjeću ne perete na temperaturama manjim od 60 stepeni, a pogotovo nemojte štedjeti na pranju dječje odjeće!

Naglašavaju i kako bijeli veš, peškire, kuhinjske krpe i posteljinu obavezno morate prati na 90-95 stepeni.
Čak 25 mašina za veš sadrži fekalne bakterije u tragovima, sa naše odjeće, pokazala su istraživanja.
No, nema mjesta za paniku. Možete je jednostavno i brzo očistiti - u svega nekoliko poteza. 

Zapamtite da je neophodno da na svakih nekoliko mjeseci očitite mašinu - pregrade, vrata, gumu, posude za prašak, bubanj, a evo i kako da to učinite.

Guma i ladica
Pomoću krpice nakvašene sirćetom i četkicom za zube lako i uspješno ćete očistiti gumu na vratima veš-mašine, koja zadržava višak vode i prljavštinu. Takođe, možete je naprskati „asepsolom“, a zatim obrisati ubrusom. Ukoliko primijetite da se štroka sa gume ne skida, velika je vjerovatnoća da je buđ prodrla u nju, pa je najbolje rješenje kupiti novu. Savjetuje se da poslije pranja vrata mašine držite otvorene. Pregrade za prašak su savršeno mjesto za nastanjivanje bakterija i buđi. Izvucite ladicu i operite pod mlazom mlake vode. Ukoliko se tvrdokorni ostaci praška ne skidaju, napunite lavor toplom vodom i u nju sipajte sirće ili deterdžent, a zatim potopite fioku. Nakon dva sata je dobro istrljajte spužvicom, isperite, osušite i vratite.

Bubanj
Iako vam unutrašnjost mašine izgleda čisto, ne zavaravajte se. Toliko je pukotina i rupa u kojima se skrivaju bakterije. Najbolji način da ih se riješite je da bar jednom u tri mjeseca uključite praznu veš-mašinu. Bubanj ćete uspješno oprati sirćetom i sodom bikarbonom ili sokom od limuna. Ovi sastojci će u potpunosti očistiti i dezinfikovati mašinu. Potrebno je da u pregradu za prašak za veš sipate dvije kašike sode bikarbone i pola šolje destilovanog sirćeta. Podesite mašinu na navišu temperaturu i izaberite najduži ciklus pranja. Isti trik leži i u šolji svežeg limunovog soka, pomoću kojeg ćete ukloniti neugodne mirise i ostatak praška, kao i hrđu.

Filter
Ne zaboravite da obavezno očistite i filter veš-mašine, čiji je zadatak da prikupi sve sitne stvarčice, poput komadića tkanine i dugmića, koji su česti uzročnici začepljenja mašine. Zbog ogromne količine vlage i toplote i filter je dušu dao za bakterije, zato je njegovo redovno čišćenje neophodno, kako zbog prljavštine, tako i zbog mogućih kvarova.


Oni koji su isprobali ovu tehniku tvrde da je poenta da se led otopi u mašini za sušenje, te da se tako stvara para koja potom radi sličan posao kao i pegla. 


Tu je i relativno sličan trik sa aluminijskom folijom - od nje napravite kuglicu veličine loptice za tenis, a potom je ubacite u mašinu za sušenje zajedno sa mokrim vešom.

Tako je navodno odjeća nakon pranja, a potom i sušenja vrlo meka, i nije previše izgužvana, pa peglanje ide mnogo brže.




Post a Comment

0 Comments